O co tu chodzi?

W muzeum zabawka staje się eksponatem. Zostaje zmierzona, opisana, zbadana w kontekście historycznym. W księgach inwentarzowych nie ma ocen, czy opinii. Nie ma też miejsca na wylewne wspomnienia czy emocje. A przecież nawet najbrzydsza zabawka może stać się dziś czymś w rodzaju kotwicy czasu, wehikułu, który przeniesie zwiedzającego do czasów jego dzieciństwa. To są wartości przedmiotów, których nie da się pokazać, zmierzyć, sklasyfikować. Wystawa polskich zabawek z epoki PRL ma przywołać takie emocje, wspomnienia, wzruszenia...chcemy je zebrać i pokazać tu - w wirtualnej sali wystawy Made in Poland - zabawki z polskich spółdzielni zabawkarskich.

Oglądaj, wspominaj i pisz...buduj bloga razem z Klocki Hocki

Maski PCWMuzeum Zabawek i Zabawy powstało 30 lat temu dzięki inicjatywie działaczy z Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich. W związku z tym, w zbiorach znajduje się ogromna ilosć półproduktów, które były wykorzystywane do produkcji zabawek.
M.in. twarze lalek - maski z PCW, które służyły do wyrobu powszechnych w Polsce w latach 70. i 80. XX w. długonogich szmacianek.
zdjęcie: Monika Cybulska

2 komentarze:

  1. A jest szansa na zdjęcie całej długonogiej lalki? Niestety do Kielc mam bardzo daleko. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że do Kielc daleko, bo na wystawie jest kilka takich lalek:) Ale jest jeszcze możliwość zakupu katalogu do wystawy, w którym uwieczniono aż 3 takie damy:)
    Może w przyszłości pojawią się na blogu...

    OdpowiedzUsuń