O co tu chodzi?

W muzeum zabawka staje się eksponatem. Zostaje zmierzona, opisana, zbadana w kontekście historycznym. W księgach inwentarzowych nie ma ocen, czy opinii. Nie ma też miejsca na wylewne wspomnienia czy emocje. A przecież nawet najbrzydsza zabawka może stać się dziś czymś w rodzaju kotwicy czasu, wehikułu, który przeniesie zwiedzającego do czasów jego dzieciństwa. To są wartości przedmiotów, których nie da się pokazać, zmierzyć, sklasyfikować. Wystawa polskich zabawek z epoki PRL ma przywołać takie emocje, wspomnienia, wzruszenia...chcemy je zebrać i pokazać tu - w wirtualnej sali wystawy Made in Poland - zabawki z polskich spółdzielni zabawkarskich.

Oglądaj, wspominaj i pisz...buduj bloga razem z Klocki Hocki

Kombajn zbożowyMetalowy kombajn - zabawka z napędem sprężynowym, nakręcana kluczykiem. Został wyprodukowany przez Częstochowskie Zakłady Zabawkarskie w latach 50. XX w. jako reklama Państwowego Osrodka Maszyn, w czasach, kiedy na polskich polach kombajnów jeszcze nie było. Nigdy nie trafił do masowej produkcji. Była to wersja limitowana, a w związku z tym - dzis - perełka dla kolekcjonerów.


zdjęcie: Monika Cybulska

1 komentarz:

  1. Niby to kawałek blachy, ale dla mnie to dzieło sztuki.Posiadam też taki kombajn.Szukałem tej zabawki kilka lat,teraz jest ozdobą mojej kolekcji.

    OdpowiedzUsuń