O co tu chodzi?

W muzeum zabawka staje się eksponatem. Zostaje zmierzona, opisana, zbadana w kontekście historycznym. W księgach inwentarzowych nie ma ocen, czy opinii. Nie ma też miejsca na wylewne wspomnienia czy emocje. A przecież nawet najbrzydsza zabawka może stać się dziś czymś w rodzaju kotwicy czasu, wehikułu, który przeniesie zwiedzającego do czasów jego dzieciństwa. To są wartości przedmiotów, których nie da się pokazać, zmierzyć, sklasyfikować. Wystawa polskich zabawek z epoki PRL ma przywołać takie emocje, wspomnienia, wzruszenia...chcemy je zebrać i pokazać tu - w wirtualnej sali wystawy Made in Poland - zabawki z polskich spółdzielni zabawkarskich.

Oglądaj, wspominaj i pisz...buduj bloga razem z Klocki Hocki

Zabujaj się w muzeum...
Mała Kamila przyjechała aż z Belgii żeby zobaczyć kieleckie muzeum zabawek. Jedną z atrakcji dla naszych młodszych gości jet możliwość zabawy na salach muzealnych, w otoczeniu starych eksponatów. Na wystawie "Made in Poland" wisi drewniana huśtawka - wspomnienie z czasów PRL. Tzn. rodzice wspominają, a dzieci się bawią:).To jeden z kilku elementów interakcji w tej przestrzeni. Jeszcze póki co wakacyjnie - można bujać w obłokach, można zabujać się w muzeum...
Tego typu huśtawki produkowane były przez różne spółdzielnie zabawkarskie. Co ciekawe, opisane już wcześniej przedsiębiorstwo Coopexim w latach 70. miało stałe zlecenie od szwedzkiej Ikei na takie właśnie, polskie huśtawki.

fot. Monika Cybulska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz